Gentrak

gentrak     gentrak

Gentrak

GENTRAK GRUP BASINDA

Girişimci İş Adamı Çiftçinin İşini Kolaylaştırdı


 

Zafer Akpınar - Bazı traktör firmalarında yöneticilik yapan bir iş adamı, eski traktör sahibi çiftçilerin işini kolaylaştıracak hidrolik direksiyon sistemiyle yakıt düşürücü ve performans artırıcı cihazlar üretti.

Zafer Akpınar - Bazı traktör firmalarında yöneticilik yapan bir iş adamı , eski traktör sahibi çiftçilerin işini kolaylaştıracak hidrolik direksiyon sistemiyle yakıt düşürücü ve performans artırıcı cihazlar üretti.

Gentrak Grup'un sahibi Ali Gençsoy , AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllarca bazı traktör firmalarında yöneticilik yaptığını ve sektörü yakından tanıdığını söyledi.

Tarım sektörünün ve çiftçilerin ihtiyacından hareketle kendi firmasını kurduğunu anlatan Gençsoy , "Geçen yıl Haziran ayında çiftçinin gerçek isteklerini analiz eden bir çalışma yaptık. İstekler , talepler doğrultusunda firmamızın üretim yelpazesini geliştirdik" dedi.

Gençsoy , firma olarak piyasada bulunan eski traktörleri, modernize ederek günümüz şartlarına uygun hale getirmeyi, bunların gerektirdiği performansı çiftçilere sunmayı hedeflediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Yaptığımız araştırmaya göre, eski traktör kullanan çiftçiler, yeni teknoloji istiyor. Önemli bölümünün yeni traktör için maddi imkanları yetersiz. En büyük sıkıntıları da fazla yakıt ve tarlada zor dönen direksiyon. Bu kapsamda hidrolik direksiyon sistemi ile yakıt düşürücü ve performans artırıcı sistemler ürettik. Eksik ekipmana sahip eski traktörlerin, daha az yakıt tüketerek fazla güç elde etmesini sağlayan intercooler ve turbo kitleriyle arazide kullanım kolaylığı sağlayan hidrostatik direksiyon sistemleri, kullanıcıların yeni traktör giderini sıfıra indirerek hem güç hem de ekonomik tasarruf sağlıyor."

Hidrolik direksiyon sistemini hemen hemen tüm eski traktörlere uygulayabildiklerini belirten Gençsoy , "Bin 750 liraya sistemi traktöre takıyoruz. Böylece yenilerinden farksız şekilde çiftçinin tarladaki işi kolaylaşıyor " dedi.

Gençsoy , yakıt düşürücü ve güç artırıcı sistemlerin de yüzde 20'ye yakın tasarruf sağladığını kaydederek, şu bilgileri verdi:

"Bunlar tamamen yerli üretim. Her traktöre yönelik çalışmalarımız var. ARGE çalışmalarımızı bölgesel ihtiyaçlar doğrultusunda yapıyoruz. Türkiye'de yaklaşık bir milyon 500 bin traktör kullanılıyor . 40-50 beygir gücü segmentinde olanları yaklaşık yüzde 40'ını kapsıyor. Bu durumda en az 500 bin eski traktör hedefimiz var. Bu traktörlerin direksiyon ile yakıt ve güç sistemleri yenilendiğinde çiftçiler kadar ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacaktır. 500 bin traktörün yılda yüzde 20'lik tasarrufu hesaplandığında ortaya çıkacak rakam ciddi boyutlarda olacaktır."

A : Eryaman Mahallesi, Dil Devrimi Cad. No: 41/6 Etimesgut - ANKARA
T : 0 (312) 385 04 09 - 10
M : info@gentrak.com.tr

Gentrak